• Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο είναι ανοικτό από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρα 09.30 έως 21.30 καθώς και Σάββατο και  Κυριακή από ώρα 09:00 το πρωί έως 21.30. Τον Ιούλιο τα Σαββατοκύριακα λειτουργεί μόνο απογεύματα 18:00-21:30. Εορτές και αργίες και σε άλλες περιπτώσεις δημοσιεύεται το ωράριο αναλόγως.

• Η αίθουσα μυϊκής ενδυνάμωσης λειτουργεί τις ίδιες ημέρες και  παραμένει ανοικτή έως 21.15.

• Κάθε μέλος του γυμναστηρίου μπορεί να κλείνει τα γήπεδα τένις στα τηλέφωνα 2610-997755 όταν το γυμναστήριο λειτουργεί, μέχρι και δύο (2) ώρες την εβδομάδα, (1) ώρα για κάθε ημέρα.

• Το γήπεδο ποδοσφαίρου διατίθεται  προς χρήση μετά τη 01/10 κάθε ακαδημαϊκού έτους λόγω συντήρησης του φυσικού χλοοτάπητα. Οργανωμένες ομάδες φοιτητών και εργαζομένων μπορούν να το χρησιμοποιούν για αγώνες ποδοσφαίρου, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση με λίστα αθλουμένων στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, προς έγκριση από την Επιτροπή Αθλητισμού. Σημειωτέον ότι η μέγιστη δυνατή χρήση του χλοοτάπητα βάσει των προδιαγραφών της Γ.Γ.Α. είναι συνολικά έξι ώρες την εβδομάδα.

• Στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο λειτουργεί  ΣΑΟΥΝΑ σε συγκεκριμένες και ξεχωριστές ώρες για γυναίκες και  άνδρες. Μπορείτε να ενημερώνεστε για τις ώρες λειτουργίας της, στα τηλ. του Γυμναστηρίου.

• Δεν επιτρέπετια το τζόγκινγκ στον χλοοτάπητα του γηπέδου ποδοσφαίρου. Μόνον κατόπιν αίτησης και αδείας μετά από εξέταση του αιτήματος από την διεύθυνση του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου

• Η αίθουσα aerobic διατίθεται κατόπιν αιτήσεως οργανωμένης φοιτητικής ομάδας και αδείας μετά από εξέταση του αιτήματος από την διεύθυνση του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

• Τα εξωτερικά κουλουάρ Στίβου χρησιμοποιούνται μόνο για αργό τρέξιμο και τα εσωτερικά για ταχύτητες.

• Δεν επιτρέπονται οι ρίψεις γενικά στο ανοικτό γήπεδο ποδοσφαίρου και γενικότερα στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου δίχως την άδεια υπό προϋποθέσεις (πχ. συνοδός προπονητής, μέτρα ασφαλείας, λοιποί αθλούμενοι, κλπ) από την διεύθυνση του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου

• Τα εξωτερικά κουλουάρ των διαδρομών στίβου χρησιμοποιούνται για αργό τρέξιμο ενώ τα εσωτερικά για ταχύτητες.

• Για τη συμμετοχή και χρήση των εγκαταστάσεων θα πρέπει όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας να εκδώσουν η να ανανεώσουν την ετήσια κάρτα μέλους στη Γραμματεία του.

• Το Κολυμβητήριο του Πανεπιστημίου Πατρών είναι εκτός λειτουργίας

• Με την ίδια κάρτα οι αθλούμενοι μπορούν να δανείζονται αθλητικό υλικό ( μπάλες, ρακέτες, κ.λ.π.), καθώς και κλειδιά για να κλειδώνουν τα προσωπικά τους είδη σε ερμάρια ασφαλείας.

• Είναι απαραίτητη η αθλητική περιβολή σε όλους τους χώρους του γυμναστηρίου.
Womens Nike Cortez