Επιτυχίες και Διακρίσεις για το Πανεπιστήμιο Πατρών στην 6η Αθλητική Πανεπιστημιάδα στην Αθήνα

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή η 6η Αθλητική Πανεπιστημιάδα που οργάνωσε στην Αθήνα το Υπουργείο Παιδείας και η Επιτροπή Αθλητισμού Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΕΑΤΕ) . Το Πανεπιστήμιο Πατρών με το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο συμμετείχε με φοιτητές και φοιτήτριες σε ομαδικά και ατομικά αγωνίσματα και διακρίθηκε σε πολλές κατηγορίες και αγωνίσματα:

Στο μπάσκετ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας του Πανεπιστημίου Κρήτης με 67-45. Η σύνθεση του Πανεπιστημίου (Πολυδωρόπουλος):
Φρατζής-Μηχ Η/Υ & Πληρ. 9(2), Τρυφωνόπουλος-Ηλ. Μηχ & Τεχν Η/Υ 13(3), Κάντας-Φυσικό 11(1), Χατζηκάλφας-Φυσικό 14, Ροκανάς-Ηλ. Μηχ & Τεχν Η/Υ 8, Σωτηρόπουλος-Φυσικό 2, Σωτηρόπουλος-Διοίκηση Επ/σεων από Αγρίνιο 2, Κατσαίτης-Ηλ. Μηχ & Τεχν Η/Υ 8(1), Πετρόπουλος-Πολιτικών Μηχανικών.

Στο Στίβο, στα κύπελλα και στα μετάλλια, το Πανεπιστήμιο Πατρών κατέκτησε τρεις πρώτες θέσεις, πέντε δεύτερες θέσεις και τρεις τρίτες θέσεις. Αναλυτικά (Σώρρα):

• 1η θέση: 400μ. με εμπόδια (Σαμπάνης-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ) 61"00, σκυτάλη 4Χ100μ. (Μαρίνος-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ, Διαμαντόπουλος-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ, Σασλής-Βιολογικό, Κυδωνιάτης-Πολ.-Μηχ), 4Χ400μ. (Σαμπάνης-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ, Τρυπαναγνωστόπουλος-Μηχ.&Αερ.Μηχ., Σασλής-Βιολογικό, Γκότσης-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ)
  • 2η θέση: 800μ. (Γκότσης) 1´57, 400μ. (Τόκα-Χημείας), μήκος (Παπαδημητροπούλου Χριστιάνα-Φυσικό) 5,27μ., (Λυμπούση Κατερίνα-Φυσικό) 800μ. 2´24, σκυταλοδρομία 4Χ100 φοιτητριών (Ξουργιά Χριστίνα, Λυμπούση Κατερίνα, Τόκα Ελπίδα, Γρέτου Μαρία)
  • 3η Θέση: 200μ. (Διαμαντόπουλος Χαράλαμπος) 23´´55, 400μ. με εμπόδια (Τόκα Ελπίδα), 400μ. (Λυμπούση Κατερίνα) 64´´00
  • Οι υπόλοιπες κατατάξεις-συμμετοχές στο Στίβο είχαν ως εξής: 200μ. Σασλής Στέφανος 23´´61 4ος, Στρούγκαρης Βασίλειος-Μηχ Η/Υ & Πληρ. μήκος 4ος, Γρέτου Μαρία 100 μ. 13"40 4η, Ξουριά Χριστίνα 200μ. 4η, Κυδωνιάτης Αλέξανδρος 100μ., Μιχαήλ Παναγιώτης-Μηχ Η/Υ & Πληρ.100μ., Διαμαντόπουλος Χάρης 100μ., Τρυπαναγνωστόπουλος Γιώργος σφαιροβολία, ακοντισμός, Λαγός 100μ.

Στο Ποδόσφαιρο, η φοιτητική ομάδα 5Χ5 έπαιξε στο μικρό τελικό της διοργάνωσης και κατέλαβε την 4η θέση, αφού ηττήθηκε με σκόρερ 3-2 απο το ΤΕΙ Λάρισας.
Η σύνθεση του Πανεπιστημίου Πατρών στο Ποδόσφαιρο (Μικρώνης): Τζόλας-Χημείας, Γεράνιος-Μηχ. & Αερ. Μηχ., Κούστσακ Γιοροσλαβ-Μηχ & Αερ. Μηχ., Μερλής Θανάσης-Μηχ & Αερ. Μηχ., Παπαδημητρίου Στάθης-Ηλ. Μηχ & Τεχν. Η/Υ, Κριμάτογλου Νεκτάριος-Πολ. Μηχ., Παλαιογιάννης Σπύρος-Πολ.Μηχ.

Επίσης ο Παπαθανασόπουλος Παναγιώτης-Μηχ Η/Υ & Πληρ., στο αγώνισμα της ελευθέρας πάλης, κατέκτησε το χάλκινο μετάλιο.

Το αθλητικό πανελλήνιο πανεπιστημιακό ραντεβού έρχεται τον Οκτώβριο 2014 στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Επίσης, την Τετάρτη 4/6, το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο πραγματοποιεί την ετήσια Ημέρα Αθλητισμού με αθλητικά δρώμενα, καλλιτεχνικές και αθλητικές επιδείξεις και άλλες εκπλήξεις. Το Πανεπιστήμιο μας περιμένει όλους εκεί!

Nike Air Max 97