Για ενδέκατη χρονιά, την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016, το Πανεπιστήμιο Πατρών πραγματοποίησε την Αθλητική Ημέρα όπου συμμετείχαν μαζικά οι φοιτήτριες, φοιτητές, προσωπικό του Πανεπιστημίου Πατρών αλλά και «φίλοι», αναδεικνύοντας τις αξίες του αθλητισμού, την ωφελιμότητα  της καθημερινής άσκησης αλλά και την ανάδειξη του αθλητισμού και του πανεπιστημιακού Αθλητισμού από το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της πόλης μας.

Την διοργάνωση και την πραγματοποίηση της 11ης Αθλητικής Ημέρας ανέλαβε το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, προσδίδοντας χαρακτήρα μαζικού αθλητισμού στη διοργάνωση. Διεξήχθησαν τουρνουά και τελικοί αγώνες στα αγωνίσματα Ποδοσφαίρου, Καλαθοσφαίρισης, Beach Volley, Ανωμάλου Δρόμου 3.000μ., 3Χ3 Καλαθοσφαίρισης καθώς και παρουσίαση χορογραφιών σε Ελληνική λαϊκή μουσική από φοιτήτριες και φοιτητές της ομάδας χορού του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

Τους αγώνες παρακολούθησαν αρκετές φοιτήτριες κι φοιτητές, ο Αναπληρωτής Πρυτάνεως Καθηγητής κ. Γεώργιος Αγγελόπουλος, πρόεδροι Τμημάτων του Πανεπιστημίου Πατρών, μέλη Δ.Ε.Π., λοιπό προσωπικό και φίλοι του Πανεπιστημίου Πατρών και του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου από την ευρύτερη περιοχή και την πόλη. Στο χαιρετισμό του ο Αναπληρωτής Πρυτάνεως αναφέρθηκε στην αξία του αθλητισμού και του πανεπιστημιακού αθλητισμού, τονίζοντας πως το Πανεπιστήμιο πρέπει πάντα να βρίσκεται στην κατεύθυνση κατάκτησης της αριστείας αλλά και της διατήρησης των σωματικών χαρακτηριστικών του ατόμου που του προσφέρουν υγεία και δημιουργία. Εκ μέρους της Επιτροπής Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πατρών, ο κ. Χρήστος Παπαδόπουλος Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών τόνισε το μεγάλο και συνεχές ενδιαφέρον της Επιτροπής και του Πανεπιστημίου γενικότερα για την ανάδειξη του Πανεπιστημιακού και του Μαζικού Αθλητισμού. Ο Συντονιστής του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Άρης Αγγελόπουλος μέλος Ε.Ε.Π. Φυσικής αγωγής ευχαρίστησε τις πρυτανικές αρχές, την Επιτροπή Αθλητισμού για τη συνεργασία και αναφέρθηκε στη δύναμη της φοιτητικής συμμετοχής στα εσωτερικά πρωταθλήματα του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

• ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΙΑΤΡΙΚΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 1-0 (στην παράταση)

Πρωταθλητής ακαδημαϊκού έτους 2015-2016: Τμήμα Ιατρικής

Υπεύθυνοι Κ.Φ.Α.: Ε.Ε.Π Φυσικής Αγωγής Νίκος Βσιλείου, Χρήστος Τσίκας (αποσπασμένος)

Ιατρική: Τζικόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Γεωργιάδης, Παπαθεοδώρου, Τραγουλιάς, Χατζηπαναγιώτου, Γιαννούχος, Ρουμελιώτης Ι., Παναγάκης, Καλλιβωκάς, Παπανίκος, Διονυσόπουλος, Σπερελάκης, Χριστοδούλου Ρουμελιώτης Α., Πάρδαλης, Σταυρόπουλος, Almasarwah

Οικονομικό: Χοίρας, Μακρής, Σπαθής, Ρουγκάλας, Λαγογιάννης, Μαλιγιάννης, Παρασκευάς, Φίκαρης, Διαμαντόπουλος, Αργυρόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Νικολόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Δαμόπουλος, Ανδριέλος, Καρβελάς, Ζιάκας

• ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ  76-71 (ημίχρονο 37-34)

Πρωταθλητής ακαδημαϊκού έτους 2015-2016: Τμήμα Οικονομικών

Υπεύθυνος Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής: Αλέκος Πολυδωρόπουλος

Κατά τη διάρκεια των απονομών, εκτός από τις νικήτριες ομάδες, βραβεύτηκαν και οι κ.κ. Βαφέας Παναγιώτης και Κουζούδης Δημήτριος, καθηγητές του Πανεπιστημίου οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές (φοιτητές): Κοτσίρης, Λαμπίρης

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ: Γιαννακόπουλος (παίχτης-προπονητής), Σερέτης 19(2), Μαστρογιαννόπουλος 42(7), Κακαβούλας, Μπαγουλής 3, Γιαννόπουλος 2, Μπούτος, Μπούσιας, Κούλης 3(1), Γιαταγάνας, Νούλας, Δριβύλας 7

ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ: Μαυροειδής 9(1), Γεράνιος (παίχτης-προπονητής) 22(3), Βλατάκης 2, Ανέστη, Μπιτσάκος, Παληγιώργος, Κουμάκης 11(1), Βεργανελάκης 21(6), Τζαμαλής, Γεωργακόπουλος 4, Προβίδας 2, Κουμτζίδης

• ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BEACH VOLLEY ΦΟΙΤΗΤΩΝ και ΦΙΛΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ
    • 1η θέση Σύρος - Κανάς (Φίλοι Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου)
    • 2η θέση Τσαρκάτογλου (Τμήμα Μαθηματικών) - Καραμπελέσης (Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών)
    • 3η θέση Ρηγάκος (Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών) - Μήτσιας (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών)

• ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BEACH VOLLEY ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ
    • 1η θέση Μεραχτσάκη (Τμήμα Γεωλογίας) - Μπόθου (Τμήμα Επιστήμης Υλικών)
    • 2η θέση Γιαλιά (Τμήμα Οικονομικών) - Ζωγογιάννη (Τμήμα Αρχιτεκτονικής)
    • 3η θέση Σπυροπούλου (Τμήμα Τ.Ε.Ε.Α.Π.Η.) - Τσούφη (Τμήμα Οικονομικών)

Υπεύθυνος Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής: Άρης Αγγελόπουλος

• ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ 3Χ3 Καλαθοσφαίρισης (Φοιτητικού Συλλόγου Μαθηματικών)
    • 1η θέση «Πιστόλια» Μασούρας, Καραχάλιος, Αυγεράκης (Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών)
    • 2η θέση «PEAKY BLINDERS» Τσιρόπουλος, Μονέ, Βουτσάς (Τμήμα Μαθηματικών)

Υπεύθυνος Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής: Αλέκος Πολυδωρόπουλος

Οργανωτές (φοιτητές): Φουντούλης, Πολλάτος, Θεοδώρου

• ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 3.000μ. (εντός της Πανεπιστημιούπολης)
    • ΦΟΙΤΗΤΕΣ
      • 1η θέση Βασιλειάδης (Τμήμα Ιατρικής)
      • 2η θέση Γαλανόπουλος (Τμήμα Μαθηματικών)
      • 3η θέση Τρυπαναγνωστόπουλος (Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών)
    • ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ
      • 1η θέση Σωτηροπούλου (Τμήμα Φιλοσοφικής)
      • 2η θέση Βασιλείου (Τμήμα Επιστήμης Υλικών)
    • ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ-ΜΕΛΗ Δ.Ε.Π.
      • 1η θέση Γιαννίκος (Πρόεδρος Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων)
      • 2η θέση Μπλέκος (Τμήμα Φυσικής-εργ.)
      • 3η θέση Βλάχος (Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής-εργ.)
    • ΦΙΛΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ
      • 1η θέση Σταματόπουλος
      • 2η θέση Ροδόπουλος

Υπεύθυνη Κ.Φ.Α: Αγγελική Σώρρα