Μαθήματα Φυσικής Αγωγής με το σύστημα της ασύγχρονης εκπαίδευσης

«Γυμναζόμαστε;»  «Μέσα!»

Το τελευταίο διάστημα, λόγω των προβλημάτων που έχουν προκύψει από την πανδημία, θεωρείται δεδομένη η αλλαγή στάσης στους διάφορους κοινωνικούς, επαγγελματικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς και στόχους που έχει σχεδιάσει ο καθένας και η καθεμία από εμάς, αλλά και το σύνολο της κοινωνίας μας γενικότερα. Αυτή η αλλαγή στάσης είναι αυτονόητη, ώστε να μην υπάρξει στατικότητα και «ακινησία» στις δράσεις μας, και να μπορέσουμε να υλοποιήσουμε, κατά το δυνατόν, τους σχεδιασμούς μας.

Στο παραπάνω πλαίσιο, το Γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Πατρών και το εκπαιδευτικό του προσωπικό, έχει σχεδιάσει και θα προβεί στην περιοδική ψηφιακή επικοινωνία με το φοιτητικό πληθυσμό του Πανεπιστημίου Πατρών. Μέσω ασύγχρονης ενημέρωσης αρχικά, από τις επόμενες ημέρες, θα γνωστοποιεί και θα κατευθύνει τους ενδιαφερόμενους φοιτητές και φοιτήτριες του εκπαιδευτικού μας ιδρύματος, για θέματα και τρόπους συντήρησης της φυσικής μας κατάστασης, ελέγχου της διατροφής μας και αύξηση της κίνησής μας, στις δύσκολες αλλά όχι αξεπέραστες, αν όλοι προσέξουμε, συνθήκες.

«Μένουμε σπίτι» λοιπόν, και περνάμε δημιουργικά τον χρόνο μας!

-«Τι λέτε Γυμναζόμαστε;»

-«Μέσα!»